Chario

O Firmě Chario

Společnost Chario patří k předním italským výrobcům highendových reprosoustav. Mezi základní kameny firemní filozofie patří přesvědčení, že dokonalá audio technika může pomoci prohlubovat kladný vztah k hudbě, která podporuje skutečný růst osobnosti. Mnoho energie je věnováno nejen teoretickému výzkumu a technickému vývoji, ale i důsledným praktickým experimentům. Současného šéfkonstruktéra Maria Murace natolik zajímá vliv hudby na člověka, že pro zdokonalování reprodukčních vlastností nových modelů reprosoustav využívá i studium rehabilitační terapie, která používá hudbu ke stimulaci některých oblastí lidského těla. Zvukový charakter špičkových reprosoustav Chario nesmí přinášet poslechovou únavu, ale má naopak podporovat dobrý fyzický a duševní stav. A to dokonce dříve, než se reprodukce hudby promění v bezprostřední zdroj potěšení.

Historie Firmy Chario 
V Itálii dnes dobře etablovanou firmu Chario, patřící mezi největší italské výrobce reproduktorových soustav, založili roku 1975 v centru průmyslového města Milána dva mladí universitní studenti medicíny a matematiky Carlo Vicenzetto a Mario Murace, nadšení hudebníci (kytara + bicí) a fandové do hifi techniky. Jejich první výrobky vznikly v nevelké sklepní továrně v centru Milána, hlavní metropoli slunné Lombardie. Je obdivuhodné, že již u prvních výrobků se oba zakladatelé zaměřili na úpravy vlastních měničů. Jelikož byli nespokojeni s dostupnou produkcí reproduktorů, upravovali stávajíci měniče, aby výsledné reprosoustavy měli zcela odlišný prostorový přednes a co nejlepší selektivitu jednotlivých nástrojů. Již první výrobky, které byly stejně jako mnoho profesionálních reprosoustav povrchově polepeny kobercem, vzbudili neočekávané reakce některých milánských prodejců audiotechniky. To byl velmi důležitý impuls v činnosti obou spolupartnerů, který jasně naznačil, že směr, kterým se vydali, je správný. Na tomto základě byly představeny tři první modely reprosoustav S nazvy Trane (jako pocta saxofonistovi Johnu Coltranovi), Transition a Jolly. kterých bylo ihned prodáno přes 100 kusů. v roce 1977 byla použitá technologie konstrukce reprosoustav SES - Selektive Expansion System implementována do první seriové řady TS, která již obsahovala sedm modelů. Díky stále rostoucímu zájmu o reprosoustavy Chario se musela firma v roce 1981 přesídlit do nové továrny s výrobní plochou 400m² v milánské čtvrti Largo Vulci. Firma se rozrostla o nové splupracovníky, kteří také vnesli do společnosti další kapitál, který umožnil vybudování skutečného výrobního závodu o rozloze 800m² v městě Vimercate na okraji Milána. V následujících letech byl vyvinut přelomový měnič s názvem High Performance Electrodynamic Radiator (zkráceně Hiper), který dovolil vzniku nové řady reprosoustav Hiper, která v je různých modifikacích dodnes součástí firmního sortimentu. V roce 1985 došlo k dalšímu klíčovému zlomu v historii firmy. Společnost Chario zahájila celosvětový export svých reprosoustav, což znamenalo okamžitý objemový nárůst v produkci firmy. V letech 1991 až 1993 byly představeny první verze reprosoustav řady Academy - reprosoustav s ozvučnicí s masivního dřeva. Tento téměř světový unikát okamžitě přinesl velký celosvětový zájem audiofilů a částečně změnil příklon firmy ke konstrukci a výrobě cenově nákladnějších reproduktorových soustav. Dnešní sortiment firmy  je právě postaven na prémiové řadě Academy S, řadách Constellation a Constellation K a inovované řadě Syntar.

Technologie pro Vaše sny
Toto firemní moto dodnes provází celou produkci společnosti Chario. Od doby, kdy před více něž třiceti lety, zahájila výrobu prvních reproduktorů ve staré továrně v Milánu až po současný sortiment vyráběný na počítačově řízených NC strojích. Díky stále dokonalejším výrobním technologiím a díky neustálému vývoji získala konstrukce a výroba v průběhu let potřebné know-how pro vytvoření jedněch z nejdokonalejších reprosoustav na současném highendovém trhu. Zvuk "Chario" je velmi uznávaný mezi audiofily na celém světě. Lidé různých kultur, kteří mluví různými jazyky, avšak sdílejí "stejné cítění hudby", pohlížejí na výrobky Chario jako na nejlepší prostředky k opětovnému prožití kouzla hudby. Žádná kouzla však není třeba hledat. Veškeré přednosti výrobků Chario jsou výsledkem nepřetržitého používání aktualizovaných technologií společně s hlubokým psychoakustickým výzkumem. Především však jde o co nejhlubší a nejintenzivnější vnímání hudby.


produkty

 • Řada Academy S
  • Řada Constellation
   • Řada Syntar R
    • Řada Syntar
     • Řada Piccolo