Creek

O Firmě Creek

Firma Creek Audio již více jak třetí desetiletí patří k nejuznávanějším značkám britského hi-fi průmyslu. Produkce společnosti je založena na sofistikovaných konstrukcích dnes již legendárního konstruktéra a majitele firmy Michaela Creeka. Firma sídlí v v malém městě Hemel Hempsted, na severním okraji Londýna. Charakteristickým rysem celého výrobního programu jsou cenově dostupné přístroje, které reprodukují zvuk s maximální zvukovou věrností. Zesilovače a přehrávače značky Creek jsou pro mnoho audiofilů synonymem pro klasický anglický zvukový projev. Lidé pracující pro firmu Creek mají dlouhou společnou historii, která se promítá i do celé firemní filosofie. Ta je přátelská, otevřená nejnovějším trendům a stále věrná vysoce kvalitní hudební reprodukci...  


Historie firmy

V roce 1970 začal Michael Creek pracovat ve firmě svého otce Wyndsor Recording Co. Ltd., nejprve jako skladník, poté jako nákupčí, vedoucí výroby a nakonec jako výrobní konstruktér. Firma Wyndsor vyráběla levné "kotoučové" magnetofony, gramofony, kazetové magnetofony a FM/AM rozhlasové přijímače. Ve firmě Wyndsor získal Mike rozsáhlé zkušenosti s řízením společnosti na výrobu elektronických zařízení - od dělnického postavení až po manažerské pozice. V roce 1976 firmu Wyndsor opustil a založil vlastní společnost jménem M.R. Creek Ltd., která se zabývala konstrukčním poradenstvím pro audio průmysl. Mike se orientoval především na vývoj produktů, ale také na nákup a prodej součástí pro výrobce audio zařízení. V roce 1981 již Mike vyráběl produkty vlastní konstrukce. Jeho první výrobek se řídil filozofií firmy Wyndsor: Vysoká kvalita za přijatelnou cenu. Byl jím integrovaný třicetiwattový zesilovač CAS4040 v kovové skříňce s tehdy módním dřevěným krytem za cenu 99 liber. O rok později uvedl Creek na trh tuner, model CAS3040, ve stejném designu, který brzy platil za referenční výrobek pro konstrukci radiových zařízení. K dosažení počátečních úspěchů stačila Mikeovi nevyužitá domácí místnost a garáž. Když ale v roce 1983 poptávka přesáhla 100 kusů týdně, stěhování do větších a profesionálnějších prostor se ukázalo nutností. Nové výrobní prostory a spolupráce se subdodavatelem přinesly firmě rychlý růst. Již v roce 1985 firma Creek Audio prodávala až 1200 zesilovačů CAS4040 a 350 tunerů CAS3040 měsíčně. V tomto roce uvedl Creek na trh také dražší integrovaný zesilovač 4140 bez regulátorů tónových korekcí, avšak s poněkud vyšším výkonem. Konkurence na trhu značně posílila a firma Creek musela dravě soutěžit až s dalšími britskými firmami. Creek si však přesto uchoval vedoucí postavení. Vlivem neočekávaně příznivé kritiky britského tisku se zvýšila vývozní poptávka a zanedlouho se modely 4040, 4140 a 3040 (ze kterého později vzešly tunery 3130 a T40) prodávaly do 20 zemí. Během roku 1988 přišla firma Mordaunt Short (kterou v předchozím roce získaly skupina TGI PLC a firmy Goodmans a Tannoy) s nabídkou na odkoupení Creek Audio Systems, aby mohla prodej svých reproduktorů podpořit elektronickými zařízeními. Mike Creek tuto nabídku přijal a ujal se role šéfkonstruktéra. Během spolupráce s firmou Mordaunt Short Mike pomohl uvést na trh integrované zesilovače 5050 a 6060.


Když se skupina TGI v roce 1993 rozhodla prodat značku Creek Audio, Mike Creek společně se svými tehdejšími obchodními partnery odkoupil práva k užívání jména Creek Audio. Vznikla nová společnost Creek Audio Ltd., která přinesla i vývoj nových výrobků. Oddělení odbytu, výzkumu a vývoje firmy Creek Audio se přestěhovaly zpět do původního sídla v severním Londýně. Avšak vzhledem k tomu, že většina pracovníků s letitými zkušenostmi s výrobky Creek nyní sídlila v hrabství Hampshire, firma Creek Audio Ltd. po založení převzala skupinu bývalých zaměstnanců Creek, kteří odešli z firmy TGI. Výroba probíhala v malém závodě poblíž Havantu. K prvním výrobkům uvedeným na trh v roce 1993 patřily 40W integrovaný zesilovač 4240, 50W výkonový zesilovač A42 a předzesilovač P42. CD přehrávač CD42 prošel delším vývojem a jeho výroba byla zahájena roku 1995. Začátkem roku 1997 firma Creek Audio uvedla na trh velmi úspěšné výrobky řady 43 společně se sérií 52  třídy high-end. Během tohoto roku Mike Creek společně se svými americkými a švýcarskými partnery odkoupil podíl německého partnera. Mike v současné sobě vlastní 50% společnosti Creek Audio Ltd.


Rok 1998 byl pro firmu Creek Audio Systems výjimečný. Integrovaný zesilovač 4330 byl renomovaným americkým časopisem Stereophile zvolen za "Cenově dostupný přístroj roku". Nový AM/FM tuner T43 obdržel v srpnu 1998 cenu "Nejlepší koupě" časopisu What HiFi?. CD přehrávač CD43 s 24-bitovým D/A převodníkem získal cenu "Diapason D'Or" za CD přehrávač roku. Předzesilovač P43, zesilovač A52SE a předzesilovač OBH-12 obdržely v recenzích časopisů Hi-Fi Choice a What Hi-Fi? ocenění 5-ti hvězdiček. Zájem i poptávka po výrobcích Creek značně vzrostly. Tím vznikala potřeba zvýšení objemu výroby při zachování současných vysokých kvalitativních úrovní. Stávající výrobní kapacity se ukázaly jako nedostatečné a proto bylo rozhodnuto o přestěhování k subdodavateli v Kentu. Tento subdodavatel měl za sebou již 15-leté zkušenosti s montáží obvodových desek pro firmu Creek. Posléze se firma přestěhovala do větších prostor a zvýšila tak své kapacity růstu. V roce 1999 firma Creek Audio Systems již dodávala své výrobky do třiceti zemí a zároveň pracovala na zvýšení svého podílu na domácím trhu. V tomto roce také Mike Creek získal nezávisle firmu Epos, jejíž legendární reprosoustavy se proslavily svou kvalitou. Tato firma v současné době vystupuje pod názvem Epos Limited.


V roce 2001 byl uvedeny na trh integrované zesilovače 5350 a 5350SE, které získaly vysoký celosvětový ohlas a staly se pro mnoho audiofilů zvukovým stadardem. Rok 2002 měl na veletrhu Consumer Electronics Show v Las Vegas dobrý začátek - firma získala s uvedeným integrovaným zesilovačem 5350SE ocenění přístroj roku 2000/2001 od časopisu Stereophile. Následně v roce 2003 nastoupila řada 50 ukazující výrobky Creek ve zcela novém designu. Dosud obvyklý černo-zelený vzhled skončil a byl nahrazen jednotným designem jenž umožňuje libovolnou kombinaci přístrojů napříč všemi řadami. V roce 2005 byl uveden na trh první model řady Classic firmy Creek, a sice integrovaný zesilovač Classic 5350SE. Po něm následovaly nejprestižnější výrobky celé 23-leté historie - integrovaný zesilovač a CD přehrávač Destiny. 

Aktuální produkce

Základem současné produkce je řada Evolution, která je ve výrobním programu od roku 2006. Jednotlivé přístroje této řady prochází průběžnými inovacemi, čímž si zachovávají nejmodernější možnosti připojení včetně všech digitálních platforem. Velmi oblíbené doplňky řady OBH kontinuálně doplňují firemní produkci. Taktéž prestižní řada Destiny prošla mnoha inovacemi a v současné době je schopna plnit nejvyšší nároky nejen audiofilů, ale také všech příznivců věrné reprodukce. To vše díky vyrovnanému a neagresivnímu zvukovému projevu. Pokud je takovýto charakter zvuku tím, co upřednostňujete, pak se nechte unést do říše hudby výrobky z pera legendárního konstruktera Michaela Creeka...

produkty

  • Řada Evolution
    • Řada Destiny 2
      • Řada OBH
        • Příslušenství