Epos

O Firmě Epos

Dnes již legendární značku britských reprosoustav Epos uvedl na hi-fi trh Robin Marshall, který si založil začátkem osmdesátých let menší společnost na výrobu reprosoustav. Ta dodnes patří k symbolům věrného audiofilského zvuku, neagresivní reprodukce a elegantního designu - tedy reprosoustav, které realizují zvukové představy mnoha lidí.

V roce 1999 od koupil majoritní vlastnický podíl firmy Epos p. Michael Creek - známý konstruktér kvalitní, ale cenově dostupné elektroniky Creek. Jelikož Michael Creek měl již předtím příležitost několik let spolupracovat s Robinem Marshallem, uvědomil si, že mezi elektronikou Creek a reproduktory Epos existuje značná synergie. Nebylo pochyb o tom, že základní filozofie zakladatelů obou firem jsou společné. Díky porozumění principům firmy od jejího zrodu jakožto úzký spolupracovník Robina i jako přímý účastník několikaletého vývoje nových výrobků vytvořil Michael Creek skutečně široké povědomí o značce Epos na mezinárodní úrovni. Jelikož si však uvědomoval nejen silné stránky reprosoustav Epos, ale dokázal i dobře rozpoznat slabiny a místa, kde samozřejmě existovaly rezervy pro zlepšení, tak přizval k vývoji jednoho z původních inženýrů firmy Epos - Phila Knighta. Ten tvoří základ vývojového týmu dodnes a pod jeho dohledem vznikají současné mnohokrát a velmi pozitivně oceněné modely reprosoustav.

Asi nejslavnějším produktem společnosti Epos byly legendární regálové reprosoustavy M12. Ty okamžitě po svém uvedení získaly širokou řadu velmi pozitivních recenzí, přičemž v jedné z nich byly tyto reprosoustavy velmi přesně přirovnány k "plnokrevníku, který díky svým jedinečným komunikačním dovednostem stáhne posluchače do hudby a umožní zapomenout na plynoucí čas". Reprosoustavy M12 pochopitelně od svého uvedení v roce 2001 prošly mnoha konstrukčními i designovými úpravami a jsou nyní k dispozici jako součást řady Elan.

Rok 2003 byl ve znamení uvedení několika nových modelů, které přinesly odlišné vnímání značky Epos. Uvedením řady ELS byla představena nová koncepce cenově dostupných produktů s překvapivě kvalitními zvukovými vlasnostmi. Hlavním představitelem této koncepce byl minimonitor ELS 3. Poprvé bylo naznačeno, že podobně jako u některých cenově dostupných produktů elektroniky Creek, není nutné investovat enormní částky pro získání věrné zvukové reprodukce. V roce 2005 byla řada ELS doplněna subwooferem, čímž bylo umožněno dodat kompletní audiofilský multikanálový komplet v příjemně nízké cenové relaci. Systém ELS 5.1 proto ihned obdržel od prestižního řasopisu What Hi-Fi ocenění "Nejlepší 5.1 reproduktorová sestava do 1000 liber" pro rok 2005 i 2006. 

Dalším promyšleným krokem k rostoucímu úspěchu reprosoustav Epos bylo uvedení reprosoustavy Encore 50 na mnichovské výstavě High End v roce 2009. Opět velmi příznivé přijetí této naopak cenově náročnější reprosoustavy jasně ukázalo, že firma Epos je schopna produkovat reprosoustavy z širokého cenového spektra vždy u maximálně pozitivními audiofilskými výsledky.

Současná produkce je s výjimkou zmíněných Encore 50 shrnuta do řad Elan a Epic. Reprosoustavy těchto řad stále získávají celosvětově velmi pozitivní výsledky. Reprosoustavy Epos jsou tak velmi univerzálním partnerem pro většinu komponentů různých značek. Nejlépe je se však o skutečných kvalitách těchto reprosoustav přesvědčit osobně u některého z prodejců značky Epos.

produkty

  • Řada Encore
    • Řada Elan
      • Řada "K"
        • Příslušenství